סמינר 2.0 לעדכון תפיסת הביטחון הלאומית

מתוך סמינר 2.0 לעדכון תפיסת הביטחון הלאומית | Seminar 2.0
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סמינר 2.0 לעדכון תפיסת הביטחון הלאומית‏‏[1] הוא מושג המתאר את התהליך לעדכון פרדיגמטי בתפיסת הביטחון של ישראל בגישה של קוד פתוח המערבת שחקנים מגוונים. תוצרי תהליך יהיו תלויים בשיתוף הפעולה המתמשך בין השחקנים, באופן שיאפשר התפתחות מתמידה.

Capture2.png

סמינר 2.0 - מעורבות רחבה בתהליך עדכון התפיסה

בתהליך המעבר מיישוב למדינה, נערך על ידי בן גוריון תהליך למידה שזכה לכינוי "הסמינר של בן גוריון" [2] או "הסמינר ברחוב קק"ל" ‏‏[3] ויכונה להלן סמינר 1.0. לפי סמינר 2.0, המציאות השתנתה, והנחות היסוד האמורות הולכות ומתערערות ועימן הרלוונטיות של המענים שפותחו לאורן. הנחת היסוד הבסיסית שלסמינר 2.0 גורסת כי המענה לסוגיה הנוגעת לכלל האזרחים מחייב מעורבות (אקטיבית) של כלל האזרחים והמוסדות, גם אם ברמות תרומה משתנות. סמינר 1.0 נערך כתהליך סגור: הוא נוהל על ידי בן גוריון וכלל התנתקות מהווי היום יום של הנהגת הישוב. המושג סמינר 2.0 שואב את השראתו מן המונח ווב 2.0 (באנגלית web 2.0), המתייחס לדור השני בצמיחת רשת האינטרנט שכולל:

Cquote2.png

אתרים ויישומי רשת המספקים פלטפורמה טכנולוגית לתוכן גולשים - יצירה ושיתוף של תכנים המועלים לרשת על ידי הגולשים עצמם... את עולם הוב 2.0 ניתן לאפיין כבעל רמה גבוהה של אקטיביות ושיתופיות בין בני האדם ליצירת קשרים חברתיים, לשיתוף בחוויות אנושיות, ליצירת מידע חדש והפצתו המהירה ולשיתוף פעולה. אלו מתבטאים בין היתר בהופעתן במהלך העשור הראשון של המאה ה-21 של רשתות חברתיות מקוונות, בלוגים, אתרי שיתוף קבצים, ואתרים מבוססי טכנולוגיית ויקי.

Cquote1.png
– ויקיפדיה העברית, ערך ווב 2.0

בהקשר של הביטחון הלאומי, מטרות סמינר 2.0 הן לגוון ולהרחיב מעגל המשתתפים הנוטלים חלק אקטיבי ומתמשך בשיח הביטחון, ותוך היזון חוזר להרחיב את תכני השיח. אחת המשמעויות המרכזיות העולות מהחלת חשיבה רשתית בהקשר של הביטחון הלאומי היא התייחסות אל הצבא כאל רכזת [1] (hub) ברשת הביטחון הלאומי בישראל. ‏‏[4]

היסטוריה

בעשור האחרון אנו עדים לשינוי בסיסי בדפוסי השיח הכלכלי בישראל ובעולם, לפיו לאזרחים קול משמעותי בעיצוב המרחב הכלכלי המשותף. תהליך זה הגיע לשיאו במחאות הגלובאליות בראשית העשור השני של המאה הנוכחית. תהליכים דומים, גם אם בעוצמה פחותה ובנראות סמויה מתרחשים בישראל ובעולם (יש שיאמרו - החל מנפילת הגוש הסובייטי) במרחב של הביטחון הלאומי.[5]


מושג הוב 2.0 הוגדר רק בדיעבד, ותאר מציאות חברתית וטכנולוגית שהחלה כבר להתהוות. גם לאחר הגדרת המושג, כיווני ההתפתחות של המגמה היו ועודם תלויים במידת המעורבות והיזמות של פרטים, חברות וציבורים שבחרו להשתתף בסביבה המתהווה. בדומה, סמינר 2.0 בביטחון הלאומי מזהה ניצני מגמות, משרטט תהליכים אפשריים בסביבה החדשה שנוצרת, אך תוכנם תלוי במידת ההיענות של הממסד, האזרחים וארגוני החברה האזרחית.

ההיסטוריה של המושג סמינר 2.0 תכתב בהכרח בשיתוף פעולה של רבים.

סרטון

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. הסמינר של בן גוריון הוא מונח המתאר את מאמציו של בן גוריון לנסח קווים מנחים לתפיסת הביטחון הלאומית של מדינת ישראל, בשלבי המעבר מיישוב למדינה. לפי האתוס של הסמינר בקרב יודעי חן, בן גוריון ניתק עצמו משגרת הנהגת היישוב למשך כשלושה חודשים באביב-קיץ 47'. במהלך תקופת זמן זו קרא בן גוריון חומר רב ונפגש בין השאר עם בכירים מהנהגת הישוב ובוגרי מלחמת העולם השנייה. התובנות שעלו מהסמינר היוו מהפכה תפיסתית, היו קשות לעיכול עבור גורמי הביטחון בישוב ושימשו כבסיס לתפיסת הביטחון בפועל של מדינת ישראל.
 2. למשל אצל מרדכי נאור ודן גלעדי, ארץ ישראל במאה העשרים : מיישוב למדינה 1900 - 1950, עמ' 375
 3. למשל אצל מיכאל בר זוהר, בן גוריון, עמ' 645
 4. משמעויות נוספות של חשיבה רשתית בהקשר הביטחון הלאומי הן:
  • פעולה כרשת מייצרת עוצמה וחוסן בטווח הארוך לצד מחיר המרה גבוה בטווח הקצר;
  • הרשת מאפשרת מגוון פתרונות לבעיות כרוניות על ידי יצירת מעקפים מרובים;
  • עצמתה של רכזת בביטחון הלאומי נובעת מיחסי הגומלין שלה עם סביבתה (המסונפות);
  • בתחרות המתקיימת על משאבי הרשת מי שאיננו מרושת אינו יכול להשפיע על משאביו ועל סביבתו;
  • גבולות החדירה לרשת (גבולות המערכת) רופפים, אך קיימים דפוסים וגבולות סמויים ובעלי עוצמה רבה. 
 5. ניתן לראות כדוגמה את התהליכים הבאים: המערכה לדה-לגיטימציה של ישראל והתגובה הישראלית-יהודית כלפיה; התנעת תהליך אוסלו ביוזמה חוץ ממסדית; הקמת המכינות הקדם צבאיות; השיח הציבורי סביב פרשת האסיר X וויקיליקס; הפרטת שירותים ביטחוניים לחברות אזרחיות (חברות שמירה במחסומים בישראל וחברות אמריקניות בעיראק ובאפגניסטן).
== תגובות ==

blog comments powered by Disqus